Abantta Gezilecek Yerler

Abantta gezilecek yerler


ABANT

Bolu il merkezinin 34 kilometre güneybatısında yer alan Abant Gölü’nün denizden yüksekliği yaklaşık 1328 metre. Göl çevresi yılın dört mevsiminde de gidilebilen bir dinlenme alanı. Yollar, kış şartlarında mutlaka açık tutuluyor. Abant Gölü’nün çevresi 7 kilometre civarında; burada yürüyüşler, fayton turları yapılıyor. Daha uzun yürüyüşler için Abant Gölü’nün kenarındaki patikalardan yaylalara uzanan parkurlar kullanılabilir. Örencik Yaylası, yamaç paraşütü için de oldukça uygun. Abant Gölü, ağırlıklı olarak çam, kayın ve köknar ağaçlarının bulunduğu muhteşem ormanlarla çevrili. Göl ve çevresinde 50’nin üzerinde kuş türü kaydedilmiş. Küçük batağan, büyük ak balıkçıl, küçük ak balıkçıl ve balık kartalı bu türler arasında. Olta balıkçılığı av mevsimi içinde serbest. Göl kaynak suları, akarsular, yağışlarla beslense de ana beslenme kaynağı yeraltı suları.

GÖLCÜK

Fotoğraf çekmeyi sevenler için eşsiz manzaraların olduğu bir mekan Gölcük, Bolu’nun 13 km. güneyinde. Gölün yüzeyi 45 bin metrekare, kıyısında bulunan iki yapılar Orman Bakanlığı misafirhanesi ve kır gazinosu.

Çevrede piknik masası, otopark, büfe, ocak ve çeşmeler var. Gölcük’ün havası çok temiz ve çok sessiz. Kafa dinlemek ve yürüyüş yapmak isteyenler için uygun bir seçim. Sağlık problemlerinizden kurtulmak, şehrin sıkıcı ortamından uzaklaşmak isteyenler için bol oksijen ve şifalı sularıyla sizi ilaç gibi gelecek. Gölün manzarası muhteşem !

YEDİGÖLLER

Yedigöller’e yaz aylarında gitmek için en uygun güzergâh Bolu-Yedigöller yolu. Yaklaşık 50 kilometrelik bu yol kış aylarında ulaşıma kapanıyor. Bu nedenle Yedigöller’e kışın sadece Mengen üzerinden gidilebiliyor. Ormanlık alanlar içinde bulunan yedi adet gölün tümü, büyük bir depremden sonra bölgede meydana gelen bir heyelanla oluşmuş. Sazlı Göl, Nazlı Göl, İnce Göl, Büyük Göl, Derin Göl, Serin Göl ve Küçük Göl adlarıyla anılan yedi gölün her biri farklı güzellikler sunuyor.

Yedigöller Milli Parkı içinde 200 civarında bitki türü bulunuyor. Göller ilkbaharda yemyeşil bir bitki örtüsü ve rengârenk çiçekler, sonbaharda ise pastel renklerin her tonunu barındırıyor. Sabahın erken saatlerinde, rüzgârın henüz ağaçları sallamadığı zamanlarda Yedigöller’deki yansımalar o kadar net oluyor.

Yedigöller’in kendi doğal popülasyonu değil. Yedigöller’in içinde bulunduğu alanda karaçam, sarıçam, kızılağaç, meşe, gürgen, köknar, ve ıhlamur ağaçları bulunur. Geyik, karaca, ayı, yabandomuzu, kurt, tilki ve sincap milli parkın sakinleri arasında.

KARTALKAYA

Kartalkaya kayak merkezi Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Bolu il merkezinin 38 km. güneydoğusunda, Köroğlu Dağı turizm alanı içerisinde yer almaktadır. Kayak alanı 1850–2200 m. yükseklik kuşağı üzerinde bulunmaktadır.

Yöre, yarı ılıman bir iklime sahiptir. Kartalkaya Kayak Merkezi ve çevresi orman örtüleri ile kaplıdır. Hakim rüzgâr yönü batı–kuzeybatıdır. Alp kayağı, kayaklı koşu (cross-country) ve tur kayağı için uygun koşullara sahiptir.

Yılın 4 ayı (15 Aralık-15 Nisan) kayak yapmak mümkündür. Ortalama 250 cm. kar kalınlığı vardır.

MUDURNU

İl merkezine 52 km uzaklıktaki Mudurnu İlçesi eski Türk evleri bakımından önemli bir özelliğe sahiptir. Yeşilin hakim olduğu ilçede bulunan 165 adet ev ve 8 Cami, çeşme ve hamam olmak üzere toplam 173 adet mimari değeri yüksek yapı nedeniyle "Kentsel Sit Alanı" ilan edilmiştir.

GÖYNÜK

Göynük ilçemiz Bolu İline bağlı olup il merkezine 98 kilometre mesafede tarihi şirin bir ilçedir. İlçemizde, 7 adet cami, 3 adet türbe, 1 adet hamam, 1 adet Tarihi Zafer kulesi, 2 adet resmi kurum binası, (Belediye ve Hükümet konağı), 2 adet çeşme, 1 adet tarihi çınar ve muhtelif mimari özelliklerinden dolayı tescillenmiş sivil mimari örneği konut ve işyerleri ile birlikte toplam 127 adet tescilli eski eser bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra Cephe korumalı 40 adet sokak dokusuna katkısı olan binamız bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin’in Göynük’deki Türbesi 1464 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmıştır. Kefeki taşından yapılmış kasnaksız bir kubbe ile örtülü altıgen planlı bir yapıdır. Girişi doğu yönündedir. Kapının üzerinde sivri kemerli bir alınlık yer alır.

SÜNNET GÖLÜ

Sünnet Gölü dar ve derin bir vadinin heyelan sonucu tıkanmasıyla oluşmuştur. Gölün dibinden ve küçük bir ırmaktan beslenmektedir. Bitki örtüsü; karaçamlar, yeşille mavinin doyumsuzluğunu ortaya koyuyor.820 m. yükseklikte olan Sünnet Gölü 18.75 hektar büyüklüğündedir. Göl etrafında; kızılcık, dağ nanesi, kalabak yaprağı(lalesi), dağ fındığı ve böğürtleni yetişmektedir.

Etiketler: abantta gezilecek yerler

Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Hesap Numaramız

Etiket Bulutu
Abant Hava Durumu
İstatistikler
Toplam: 230597
Aktif: 11
Bugün: 239
Dün: 691
Fotoğraf Galerisi

Rezervasyon ve bilgi almak için; 0374 237 10 20 - 0532 664 91 61

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal